Spotkanie z Pavlem Rankovem i Tomaszem Grabińskim – laureatami „Angelusa”

Na deski Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie wraca spektakl „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavla Rankova w reżyserii Tomasza Gawrona. Historia Węgra, Czecha i Żyda, którzy zakochują się w pięknej Słowaczce została entuzjastycznie przyjęta. Publiczność doceniła uniwersalizm opowieści o przyjaźni i miłości wystawionej na próbę historii, a także polityki przenikającej każdą sferę życia.

Najbliższe pokazy: 11, 12 oraz 13 marca o godzinie 18.00. Po ostatnim przedstawieniu odbędzie się spotkanie z Pavlem Rankovem, autorem powieści oraz z Tomaszem Grabińskim, tłumaczem. Obaj są laureatami Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. 

Pavol Rankov jest jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Polscy czytelnicy prócz „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” znają także jego inne powieści takie jak: „Matki” czy „Legenda o języku”.

Tomasz Grabiński tłumaczy z języków czeskiego i słowackiego. W latach 2009-2014 był wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz II sekretarzem Ambasady RP w Słowacji. Obecnie kieruje Miejską Biblioteką Publiczną w Kamiennej Górze.